نصب و راه اندازی

تست ژنراتور بدون رگولاتور ولتاژ

 

۱-   ولتمتر V و فرکانس متر HZ را به دو خروجی از فازهای ژنراتور وصل نمایید.

 

 

۲-  مقدار مقاومت سیم پیچی تحریک را اندازه گیری نمایید . این مقدار معمولا در  ژنراتور های اگزایتری (کمکی ) بیشتر از ۱۵ اهم و در ژنراتور های ذغالی هم  کمتر از ۱۰ اهم می باشد.

 

 

۳- هر یک از سیم های تحریک شونده با حروف خاصی مشخص می شود. سیم مثبت با (+ یاX   یا +F) و سیم منفی با حروف (- یا XXیا F-) نامگذاری شده اند.

 

۴-  موتور دیزل  را روشن کنید و سیم های تحریک را به مدت ۵ ثانیه به باطری ۱۲ ولت وصل نمایید.

 

۵-  بلافاصله  بعد از اتصال سیم های تحریک به باطری ژنراتور باید ولتاژ تولید کند که ولت  متر مقدار آنرا نشان خواهد داد این مقدار معمولا در ژنراتور های اگزایتری  بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ ولت و در ژنراتورهای ذغالی کمتر از ۲۵۰ ولت و در دور ۱۵۰۰  با فرکانس HZ 50 میباشد.

 

۶-  اگر به هر دلیل عقربه ولت متر اعداد فوق را نشان نداد سیم های ژنراتور را به رگولاتور ولتاژ وصل نکنید.

 

تنظیم نهایی

                           

۱ – با روشن شدن موتور دیزل LED قرمز مربوط  به دور موتور ( آندر اسپید U/SPEED) روی رگولاتور روشن شده و وقتی که دور موتور به ۱۵۰۰ دور(۵۰HZ) رسید خاموش میشود.

 

 

۲-  در ژنراتور های اگزایتری احتمال دیدن نوسان شدید روی ولتمتر وجود دارد که  ابتدا باید با ولوم ولتاژ عقربه ولتمتر را به کمتر از ۴۰۰ ولت کاهش داده و  سپس ولوم نوسان را هم جهت با عقربه ساعت کم کم بچرخانید تا ولتمتر عدد ثابت  را نشان دهد در این حالت با چرخاندن ولوم ولتاژ هم جهت با عقربه ساعت  ولتمتر را روی ۳۸۰ تا ۴۰۰ ولت تنظیم کنید.

 

 

۳- در ژنراتورهای ذغالی اگر بعد از گذراندن مراحل فوق ژنراتور برق نداد شما می توانید از محل تحریک دادن ژنراتور روی

رگولاتور –۰   که کنار ترمینال مشکی می باشد استفاده نمائید.

 

 

۴-  در زمان خاموش کردن موتور هنگامی که دور موتور کم شود ابتدا چراغ ال ای دی  روشن شده و ولتاژ را پایین می آورد در این حالت است که ژنراتور با هر دوری  که بگردد به همان مقدار ولتاژ تولید خواهی کرد همانند رگولاتور ترانسی  ژنراتور های مارکن (مغناطیسی) این حالت باعث افزایش عمر آرمیچر و رگولاتور  ولتاژ شده و حفاظت در مقابل دور پایین u/speed  برای ژنراتور عملی می گردد.

 

 

۵- اگر بعد از خاموش کردن موتور آن را بلافاصله روشن کنید ژنراتور بعد از یک دقیقه برق خواهد داد.